Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji poruszył cały świat biznesu, dlatego też działy HR muszą nie tylko zaznajomić się z tym, czym sztuczna inteligencja jest, ale w szczególności zacząć ją wykorzystywać w pracy na co dzień.

Nie chodzi tutaj teraz o to, żeby każdy pracownik działu HR zaczął uczyć się tworzenia AI od podstaw, ale powinien znać najważniejsze narzędzia, które znacznie ułatwią mu pracę oraz wiedzieć o podstawach, zagrożeniach czy korzyściach wynikających z wprowadzania sztucznej inteligencji do swojej pracy.


Sztuczna inteligencja w rekrutacji nowych pracowników

Jak działa AI w HR?

Sztuczna inteligencja w HR działa niczym dodatkowy pracownik, który zaczyna zabierać nam najbardziej żmudną i nudną pracę, tylko po to, żebyśmy mieli więcej czasu na zajęcie się bardziej ważnymi sprawami w firmie. Z drugiej strony to też nie oznacza, że AI zrobi teraz za nas wszystko. Musimy pamiętać o tym, że AI musi być przez nas czasami kontrolowane ale wszystko też zależy od tego, kto w naszej firmie wprowadził AI i na jakim poziomie ona funkcjonuje.


Zalety sztucznej inteligencji w pracy HR

Sztuczna inteligencja wspiera działy HR na bardzo wielu płaszczyznach. Jest ona pomocna w:

  • Procesach rekrutacji nowych pracowników do danej firmy

  • Do wyszukiwania nowych talentów

  • Do analizowania, jak długo pracownik pozostanie w danej firmie

  • Do zarządzania procesami pracowników

  • Pomaga przy wdrażaniu nowych pracowników

  • Pobudza zaangażowanie pracowników w firmie

  • Tworzy analizę danych kandydatów

i wiele więcej.

Implementacja sztucznej inteligencji sprawia, że praca działów HR staje się nie tylko łatwiejsza ale i szybsza, np. dzięki analizie danych pracowników i sortowaniu ich według wskazanych kryteriów.


Przykłady sztucznej inteligencji w działach HR

Zastosowanie sztucznej inteligencji w firmie Fas food „JustEat”. Firma zwróciła się do HireVue (https://www.hirevue.com), aby pozyskać nowych pracowników do firmy. W tym celu odeszła od tradycyjnego sprawdzania CV. Zamiast tego przeszła na korzystanie z chatbotów opartych na sztucznej inteligencji do wysyłania pytań przesiewowych i testów zdolności poznawczych do potencjalnych kandydatów.

Metoda oparta na sztucznej inteligencji skróciła czas rekrutacji firmy o 50% z 14 dni do 7.

SHRM podaje, że co najmniej 79% firm korzysta już z jakiejś formy sztucznej inteligencji lub automatyzacji w swoich procesach rekrutacji. Jefferson McCall, współzałożyciel i szef działu HR w TechBullish wyjaśnia:

„Z pomocą narzędzi rekrutacyjnych opartych na sztucznej inteligencji, liderzy HR sprawiają, że selekcja kandydatów jest bardziej precyzyjna i wydajna, analizując życiorysy, aplikacje i profile w mediach społecznościowych oraz identyfikując kandydatów z odpowiednim zestawem umiejętności i kwalifikacji na dane stanowisko”.

Dodatkowo, automatyzacja procesów rekrutacji sprawia, że są one jeszcze bardziej dynamiczne i szybsze.


Wsparcie sztucznej inteligencji w pozyskiwaniu talentów do firmy

Każda firma, chce mieć najlepszych pracowników pod swoim skrzydłem, dlatego jako HR będziesz poszukiwać do pracy, najbardziej uzdolnionych na rynku osób, które mogą pomóc w rozwoju twojej firmy oraz wnieść ją na jeszcze wyższy poziom.

Nowe technologie wspierane sztuczną inteligencją pozwalają znaleźć idealnych kandydatów pod nasze potrzeby. Wszystko w AI odbywa się na tym jak dobre dane o pracownikach już mamy na ten moment. Jeżeli będziesz wiedzieć jak najwięcej o tym kogo aktualnie potrzebujesz i tego co sprawia, że dany pracownik ma odpowiedni talent, to sprawi, że sztuczna inteligencja umożliwi Ci znalezienie odpowiedniego kandydata.


Sztuczna inteligencja a proces rekrutacji nowych pracownikow

Jak już widzisz, procesy rekrutacji, dzięki AI stają się szybsze i łatwiejsze, co może pozwolić nam zaoszczędzić bardzo dużo czasu i pieniędzy.


Wdrożenie sztucznej inteligencji do firmy

Jeżeli chcesz zacząć korzystać z AI to są na to dwa sposoby:

  • Twój pracodawca wynajmie firmę, która wprowadzi sztuczną inteligencję do waszego działu, tworząc przy tym automatyzację procesów itd.

  • Albo skorzystasz z istniejących już narzędzi wykorzystujących AI.

Pierwsza czy druga opcja jest lepsza? To już zależy od waszej firmy, budżetów, potrzeb itp. Warto jednak wynająć firmę specjalizującą się w takim wdrażaniu sztucznej inteligencji do działu i zorientowanie się jakie procesy warto uznać za najważniejsze do zastąpienia przez sztuczną inteligencję.


Wykorzystanie AI w HR – ChatGPT i inne narzędzia sztucznej inteligencji

  1. ChatGPT

    To zaawansowany model językowy stworzony przez OpenAI, oparty na architekturze GPT (Generative Pre-trained Transformer). Jego głównym zadaniem jest generowanie tekstu.

  2. Axonify
    Narzędzie edukacyjne oparte na AI, które dostarcza spersonalizowane treści szkoleniowe dla pracowników. Axonify stosuje krótkie, interaktywne moduły i algorytmy uczenia maszynowego, aby dostosować naukę do indywidualnych potrzeb pracowników, poprawiając zaangażowanie i retencję wiedzy.

  3. Humanforce
    Platforma do zarządzania personelem, szczególnie w sektorze pracy zmianowej. Wykorzystuje AI do planowania grafików, zarządzania czasem pracy i monitorowania wydajności pracowników, pomagając firmom lepiej zarządzać zasobami ludzkimi i optymalizować procesy operacyjne.

  4. Degreed
    Narzędzie do zarządzania rozwojem zawodowym i zdobywaniem kompetencji, które personalizuje ścieżki edukacyjne. Degreed łączy tradycyjne kursy, e-learning i materiały dostępne online, aby pomóc pracownikom rozwijać swoje umiejętności zgodnie z wymaganiami rynkowymi.

  5. Timely
    Aplikacja do zarządzania czasem, która wykorzystuje AI do automatycznego śledzenia, jak użytkownik spędza czas na różnych zadaniach. Pomaga zwiększyć produktywność, dostarczając szczegółowe raporty dotyczące pracy i oferując sugestie, jak lepiej zarządzać czasem.


Sztuczna inteligencja w employer brandingu: Jak AI wpływa na wizerunek pracodawcy?

Koncepcja sztucznej inteligencji wspiera również empolyer branding. Sztuczna inteligencja stała się sexy i nie tylko, ale w szczególności wśród osób z pokolenia Z. Samo wdrażanie nowych pracowników w niektórych firmach odbywa się już za pomocą AI, co niesamowicie wpływa na młodych ludzi zainteresowanych tą technologią. Już nie tylko młode pokolenie patrzy na tą technologię jak na coś niesamowitego i przyszłościowego. Jak pokazują badania, już nawet 78% pracowników w organizacjach, korzysta ze sztucznej inteligencji nie informując o tym pracodawcy!

BYOAI bo o tym mowa czyli „Bring Your Own AI” (przynieś swoją własną sztuczną inteligencję), odnosi się do rosnącego trendu, w którym pracownicy samodzielnie wprowadzają narzędzia AI do pracy, nie czekając na oficjalną implementację przez organizację.

Bez wytycznych i zgody z góry, pracownicy biorą sprawy w swoje ręce i trzymają wykorzystanie sztucznej inteligencji w tajemnicy…

A to może doprowadzić do katastrofy! W dużej mierze, nie przeszkolone osoby mogą doprowadzić np. do wycieku danych firmy co może być katastrofalne w skutkachM.in. dlatego też powstało AIWM, aby szkolić pracowników w firmach na temat AI. Jeżeli interesuję Cię dobro firmy, to umów się z nami na niezobowiązującą rozmowę, gdzie sprawdzimy czy takie szkolenie miało by sens również w waszej firmie.

https://aiwm.pl/konsultacja-z-ai/


Wykorzystanie sztucznej inteligencji w onboardingu i szkoleniach

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w onboardingu i szkoleniach pracowników może znacząco poprawić efektywność tych procesów, zwiększając personalizację, zaangażowanie i dostosowanie materiałów do indywidualnych potrzeb. Oto kluczowe obszary, w których AI wspiera onboarding i szkolenia:


1. Personalizacja procesu onboardingu

AI może analizować dane o nowo zatrudnionym pracowniku (np. jego umiejętności, doświadczenie, preferencje), aby stworzyć spersonalizowaną ścieżkę wdrożenia. Na podstawie tych danych można dostosować harmonogramy, materiały oraz treści szkoleniowe, co sprawia, że proces onboardingu staje się bardziej efektywny i odpowiada indywidualnym potrzebom pracownika.

Przykładem może być automatyczne dostarczanie materiałów szkoleniowych zgodnych z kompetencjami i obowiązkami nowego pracownika oraz monitorowanie jego postępów. System może sugerować kolejne kroki w procesie onboardingu, w zależności od tego, jak pracownik radzi sobie z poprzednimi etapami.


2. Inteligentne asystenty onboardingowe

Wirtualni asystenci oparte na AI, działający jako chatboty, mogą odpowiadać na pytania nowych pracowników dotyczące polityk firmy, procedur, używania narzędzi czy nawet lokalizacji różnych zasobów. Dzięki temu nowi pracownicy nie muszą czekać na odpowiedzi od HR lub menedżera, co skraca czas potrzebny na pełne wdrożenie.


3. Dynamiczne ścieżki szkoleniowe

AI może dostosować materiały szkoleniowe w czasie rzeczywistym na podstawie postępów pracownika i wyników testów. Jeśli pracownik ma trudności z opanowaniem pewnego tematu, system może zaproponować dodatkowe zasoby lub modyfikować tempo nauki. Natomiast szybsi pracownicy mogą przyspieszyć swoje szkolenie, co pozwala uniknąć zniechęcenia spowodowanego monotonią.


Wykorzystanie AI do analizy danych HR

Odpowiednie zarządzanie danymi sprawi, że implementacja sztucznej inteligencji do Twojej firmy będzie łatwiejsza i skuteczniejsza. Każdy dział w zasadzie powinien już kłaść nacisk na to, aby zacząć zarządzać danymi w odpowiedni sposób, zbierając je i przechowując w bezpiecznych miejscach.

Dane pracowników są na wagę złota, dlatego zaopiekuj się nimi już dziś!


Czy AI wprowadzi rewolucje na rynku pracy?

Sztuczna inteligencja umożliwia zarządzanie zasobami ludzkimi w wiele szybszy i łatwiejszy sposób, więc można śmiało powiedzieć, że możliwości sztucznej inteligencji są nieocenione i wprowadzenie jej do firmy, przyśpieszy naszą pracę i ułatwi ją w sposób niebywały. Czy więc jest to rewolucja? Tak, AI w HR to rewolucja z której nawet jeszcze teraz nie jesteśmy do końca świadomi i nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo będzie ona miała wpływ na naszą pracę. W zasadzie każdy pracujący jako HR, powinien zaznajomić się ze sztuczną inteligencją na dobre, to ona stanie się naszym głównym pomagierem w pracy.



FAQ

Czy do wykorzystania sztucznej inteligencji potrzeba dużych środków finansowych?

To zależy od tego czy chcesz korzystać z narzędzi GenAI czy wprowadzić AI do swojej firmy w bardziej angażujący sposób.

Czy wykorzystanie sztucznej inteligencji w rekrutacji ma sens?

Sztuczna inteligencja współpracuje z działami HR idealnie, co powoduje, że procesy rekrutacji nowych pracowników do firmy stają się łatwiejsze i tańsze.

Jaka będzie rola sztucznej inteligencji w działach HR?

AI zawsze będzie wspierać ludzi i lepiej analizować dane pracownikow niż zwykły człowiek, wszystko to sprawi, że stanowiska pracy zostaną lepiej obsadzone a zarządzanie danymi łatwiejsze.

Sztuczna inteligencja w biznesie zmieni rynek pracy?

Na pewno kandydaci do firm też będą korzystać z AI, więc może na rynku pracy powstać trochę walka algorytmów sztucznej inteligencji. Jeżeli pracownicy będą chcieli się dostosować do wymagań rekruterów, a raczej wymagań algorytmów sztucznej inteligencji to wprowadzi to sporo zmian.

Ile jest narzędzi do wykorzystania AI w HR?

Narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję na rynku jest bardzo dużo, bardzo fajną stroną do szukania takich narzędzi jest https://www.listedai.co/search?query=HR

Czy AI sprawi, że proces rekrutacji pracowników będzie łatwiejszy?

Tak, AI automatyzuje selekcję CV, testowanie kandydatów oraz komunikację, co skraca czas i poprawia efektywność rekrutacji.

Czy AI sprawi, że zarządzanie zasobami ludzkimi będzie łatwiejsze?

Tak, AI automatyzuje analizę danych HR, przewiduje trendy wśród pracowników i pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji personalnych.

Czy dzięki AI wzrośnie zaangażowanie pracowników?

Może wzrosnąć, ponieważ AI pozwala lepiej dopasować szkolenia, ścieżki kariery i działania motywacyjne do indywidualnych potrzeb pracowników.